Çocuk Yogası

ÇOCUK YOGASININ FAYDALARI

Günümüzde çocuklar ailelerinin yaşam mücadelesi sebebi ile stres altında kalabiliyor. Hayat şartları zorlaştıkça aileler istemeden çocuklarına gerginliklerini, streslerini aktarabiliyorlar. Çocuklar da ilkokul yılları ile yoğun bir eğitim sisteminin içine giriyorlar ve bu da onların fiziksel, duygusal ve zihinsel yapılarını bozuyor. Fakat 3 yaşından itibaren hayatına yoga giren çocukların gelişiminde olumlu değişimler ve iyileşmeler fark ediliyor.

Yoga, duruşlar ve nefes çalışmaları ile zihni sakinleştirir, odaklanmayı ve konsantrasyonu sağlar, hafızayı kuvvetlendirir, muhakeme yeteneğini arttırır ve stresi azaltır.

Beden, doğuştan kazanmış olduğu esnekliğini korur. Fiziksel ve zihinsel rahatlık, denge ve koordinasyon sağlar.

Bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Sindirim sistemi düzenli çalışır. Sinir sistemi rahatlar ve çeşitli uyaranlar yüzünden bozulan uyku düzeni yeniden sağlanır.

Çevreye duyarlılığı artar. Çocuklar, kendisi dışında var olan diğer canlıların ve doğanın farkına varır. Doğaya, çevreye ve her şeyden önce kendine saygı duymayı öğrenir.

Grup içerisinde bir birey olduğu gibi grubun da bir parçası olduğunu öğrenir. Kendine güveni artar ve ifade yeteneği kuvvetlenir.

Herkesi ve kendisini olduğu gibi kabul eder.

Çeşitli hikâyelerle süslenen derslerde genel kültürü gelişir.

Müzik ve resim çalışmaları ile çocuklarımızın duyularına hitap eder, yaratıcılığı ve farkındalığı artar.

Yukarıda sayılan tüm faydalarının yanı sıra, kullandığımız materyal ve hikâyeler ile, çocuklarımız çok eğlenir.

Rüya Bayraktaroğlu
Çocuk Yogası Eğitmeni
ruyabayraktar@gmail.com