Pilates

Pilates, küçük yaşta astım ve romatizmayla boğuşan ve bu hastalıklardan kurtulmak için dans yoga dayanıklılık kuvvet antrenmanlarını birleştiren ve bunu kendine uygulayıp daha sağlıklı hale gelen Joseph pilates tarafindan bulunmuştur. Pilates egzersizlerinin amacı karın ve sırt bölgelerini eşit oranda güçlendirip vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Pilatese göre vücut merkezi core bölgesi dediğimiz karın ve sırt bölgesini çevreleyen kaslardan geçer ve burası denge merkezi olarak kabul edilir.

Pilatesle kas yapısı bir bütün haline getirlir kilo vermesenizde ince görünürsünüz sakatlanmalar azalir, dayanıklılık artar ve metabolizma hızlanır. Toplumda her 10 kişiden 8'i yaşamının bir döneminde iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altinda kalıyor. Omurganın düzgün kulanılmadığı vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri, duruş bozukluklarında uzun süreli kalınmasında kaslarda gerilme, yorgunluk ve stres ve spazmlara yol açmaktadır. Bunlardan kurtulmak için her yaşta herkesin yapabileceği egzersiz pilatesdir.

Pilates yapabilmek için belli bir yaş aralığı yoktur. Her yaşta kişi kendi seviyesine göre egzersizleri iyi bir egitmen eşliğinle yapabilir. Pilatesle sıkı ve kuvvetli karın kaslarına sahip olursunuz. Vücut duruşunuz desteklenir, kas kontrolunu daha iyi sağlamaya başlarsınız, sakatlanma riskiniz azalır, dolaşım sistemini etkileyerek rahatlamayı sağlar, kendine güven gelişir daha iyi görünmenizi sağlar. Siz siz olun hayatınızın küçükte olsa bir parçasına pilates egzersizlerini mutlaka koyun çok daha iyi hissediceksiniz.