Yoga

Kabaca yoga, geçmişi 5 bin yıllık olan kadim bir öğreti bir felsefedir. İçinde evrensel birlik, bütünlük, kişisel gelişim, denge, hayat felsefesi, kendini tanıma boyutu, Tanrıyı tanıma boyutu, maddi ve manevi yaşama uyum sağlama ve kolaylık, fiziksel rahatsızlıklara çözüm, alternatif tıp, doğru nefes teknikleri, doğru duruş, zihni sakinleştirmek. Aslında yoga sonsuz bir kaynaktır, kelimelerle sınırlayamayız ve kişinin kendi örenip deneyimlemesi gerekir. Yoga bir yaşam biçimidir. Fiziksel ve ruhsal bedeni gevşetir, içe dönüştür, kabulleniştir, vücuttaki ağrıları çözer, gerginliği alır, odak kolaylaşır, farkındalık artar, bakış açınızı değiştirir, en önemlisi ise yaşam kalitenizi arttırır ve bilinç yükselmesi sağlar. Yogada ve hayatta da beden zihin ruh bütünlüğü önemlidir. Üçünü aynı yerde an’da toplayabilmeliyiz.

Günlük hayatın normal akışında yaptığımız eylemlerin farkında olamıyoruz. Bedenimizi yanlış şekillerde kullanıyoruz, nefesi sığ alıyoruz, günlük hayatın stresi yüzünden insanların ruhum daralıyor tabirini sık sık duyuyoruz. Bunlar kalp çarpıntısına, tansiyona, vücuttaki istemsiz kasılmalara; kısaca fiziksel ve ruhsal hastalıklara büyük davetiye çıkarıyor. Nefes terapisi (pranayama) doğru kullanmıyoruz. Bir nefesle hayata başlıyoruz ve bir nefesle hayat son buluyor. Farkındalık olmadan koşarak hayatı tüketebiliyoruz- yogada ise zamanı yavaşlatmak yaşam süresini uzatır ve kalitesini arttırır.

Yoga bedenimizi oluşturan bütün öğelerin birlikte dengede ve uyum içinde birlikte çalışmasına katkı sağlar.

Yoganın Prensipleri

Uygun hareket
Uygun nefes
Uygun dinlenme
Uygun beslenme
Konsantrasyon ve meditasyon

Yoganın Boyutları

Yaşam biçimi olma boyutu
Kendini tanıma ve gerçekleştirme boyutu
Tanrıyı tanıma boyutu

Aum nedir?

Denilir ki evren oluşurken çıkan ilk sestir ve tüm sesler bu sesten türemiştir. Bu sesin yaydığı titreşimin zihin, beden, ruh üzerinde ciddi olumlu etkileri vardır. Aum frekansı tüm evrenin özünü temsil eder. Genelde yoga derslerin başında ve sonunda kullanırız. Hem eğitmen ve öğrenci arasındaki iletişimi sağlar, hem topluluğun bütünlüğünü ve konsantrasyonunu hem de kişinin kendi içine dönüp kendi gücünü farketmesini sağlar. Bu sesin genelde kalp çakrasından duyulduğu söylenir. Bir yankı gibidir.

Yoganın Çeşitleri

  • Gnana Yoga: bilgi yoluyla yapılan yoga çeşidir.
  • Karma Yoga: eylem yoluyla yapılır.
  • Bhakti Yoga: sevgi, şefkat yogası. Tüm eylemlerini aşk ile yapmak, Tanrıya ulaşmak adına yapmaktır.
  • Raja Yoga: düşünce yoluyla yapılandır. Hatha yoga bunun içerisindedir.

Yoganın 8 Kolu

1-Yamalar: Kendimiz dışındaki varlıklara ve evrensel yasalara karşı olan tutumumuzdur. Genel olarak zarar vermemek, çalmamak, dürüst olmak, hırs ve kibir yapmamak, duyu kontrolünü sağlamak, v.s gibi şeyşerdir.

2- Niyamalar: Kişisel törenler, gözlemlerdir. İç ve dış, fiziksel ve ruhsal temizliktir. Kendine ve dışarıya olan dürüstlüğündür. Negatif düşüncelerden sıyrılmaktır. Düzgün beslenmek. Nauli, kapalabhati, göz egzersizi, v.s bunun içindedir.

3- Asanalar: Bedensel duruşlardır. Bu yoga duruşları bedeni gevşetir, gerginlikleri çözer, güçlendirir, fizik tedavi etkisi vardır, duruşu düzeltir, omurga ile ilgili rahatsızlıklara iyi gelir. Omurga en önemli enerji kanallarından biridir. Bedendeki blokajları çözer. Kas sistemimiz ne kadar güçlü olursa, postürümüz ne kadar doğru durursa kendimize olan güvenimiz de o kadar artar. En önemli asana ‘tadasana’dır. Tüm vücudu çalıştırır. Duruşa iyi gelir, omurgayı uzatır. Kasları, eklemler, iç organları çalıştırır.

  • Ayakta yapılan asanalar- canlılık, enerji verir.
  • Oturarak yapılan asanalar- sakinleştirir.
  • Öne eğilmeli asanalar- antidepresan, kendine dönüş.
  • Arkaya eğilmeler- gençleştirir, dinçleştirir, enerjiyi yükseltir.
  • Tepe üstü- zihni güçlendirir.
  • Denge asanaları- hafiflik, denge verir.

8.400.000 adet asana vardır. Biz bunların yaklaşık 80 tanesini kullanıyoruz. Asanalar, kişinin anda kalmasını sağlar. Asanalar yapılmadan yaklaşık 2 saat önce hafif bir yemek yenmesi önerilir ve rahat esneyen kıyafetler giyilir. Asanalarda en önemli unsur omurganın uzatılması ve duruşun düzeltilmesidir. Omurgan ne kadar güçlüyse hayattaki duruşun da aynıdır. Asanalarda ciğer kapasitesi artar, göğüs kafesi genişler, oksijen alımı artar. Yoga yaparken gülümse  Çoğu asana ismi doğadan ve hayvanlardan gelir. Örneğin köpek, kedi, kobra v.s. Bu da tekrardan bize yoganın ne kadar evrensel bir bilim olduğunu gösterir. Yogiler doğayı, hayvanları gözlemleyerek asanaları oluşturmuşlardır. İçgüdüsel hareketleri insan yaşamına uyarlamışlardır.

4- Pranayama: Nefestir, hayat enerjisidir. Kozmik enerji-prana, genişleme- prana. Nefesin kontrolüdür. Doğru nefes tekniğidir. Bebekler bu nefesle doğar ama daha sonra bu nefesi unutup sığ nefes almaya başlarız. Doğru nefesle sinir sistemi arınır, zihin sakinleşir, oksijen kapasitesi artar, meditasyona hazırlar. Doğru nefes diyafram nefesidir. Nefes burundan alınıp burundan verilir, diyafram genişler. Verirken ise serbest bırakırız. Nefesler uzun tutulmalı. Anksiyete için bu çok faydalıdır. Beslenme de pranayama için çok önemlidir. Pranayı kontrol edebilirsek zihin sakinleşir ve bilinç yükselir. Bilinç yükselince özgürleşiriz. Çünkü zihin bizi yargılar, yorum yapar, bağımlılıklar yaratır, kurallar koyup kısıtlar.

5- Pratyhara: Duyu kontrolüdür. İçe dönüştür. Dikkat netleşmeye başlar. Dış dünyada oluşan olaylar kişiyi etkilemez, içine almaz. Dışarıdan merkeze çekilmektir.

6- Dharana: Konsantrasyondur. Odaklanma yeteneğidir. Bir nevi meditasyona giriştir. Herhangi bir konuya ya da objeye sabitlenmektir. Dikkatini 12 saniye toparlayabilirsen konsantrasyon gerçekleşir. 12 saniyenin üzerini geçerse meditasyona giriştir. Zihin sakin olmalıdır. Neye konsantre olursan onun enerjisini alırsın ve gerçekleştirirsin. Çünkü zihin herşeyi gerçekleştirebilme kapasitesine sahiptir. Bu yüzden her zaman pozitif düşünmeliyiz.

7- Dhyana: Meditasyondur. Kesintisiz akan konsantrasyondur. Konsantrasyondan farklı olarak tek bir şeye değil ama bilincin tamamına yayılan bir haldir. İçsel birşeydir. Zihin ve düşünceler sessizdir. Meditasyonu günlük hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

8- Samadhi: ‘moksha’ yani özgürlük, kurtuluştur. Son basamaktır. Ruhla buluşulmuştur. Daima huzurlu ve mutlu olunur. Aydınlanmadır. Ruhun yükselişidir. Günlük maddi hayatın ötesine ulaşılmıştır. Tanrıyla bir bütün olmaktır. Sonsuzluktur aslında. Samadhi kişinin orijinal halidir. Kişi dünya üzerindedir ama dünyaya ait değildir. Örneğin Mevlana.

Çakralar

Toplam 7 adettir. 8. Çakra auramızdır. Çakralar enerji bedenimizde bulunan enerji merkezleridir. Endokrin sistemiyle doğrudan bağlantılıdır. Çakralar omurga boyunca merkezlenir. Kök çakra- kuyruk sokumu, 2.çakra- kasık, 3.çakra- göbeğin üstü, 4.çakra- kalpte, 5.çakra-boğazda, 6.çakra-alında, 7.çakra-başın tepesindedir. Tüm bu 7sinin de uyum içerisinde ve dengede olmalıdır. Asanalar ve pranayama çakraları temizler. Kundalini enerjisi kök çakrada bulunur. Uyarıldığında tüm çakralar dönmeye başlar ve çakraları besler.

Hatha Yoga Çeşitleri

İyengar, ashtanga, power, vinyasa, bikram, acro, viniyoga, yoga terapi, anusara, kundalini, jivamukti, forrest, v.s.

Kişi kendine uyan yoga türünü belirlemek için farklı türler ve eğitmenler denemelidir ve böylece seçimini yapmalıdır. Yogaya sıfırdan başlarken mutlaka bir yoga merkezinde ve bir eğitmen eşliğinde başlanmalıdır.

Bir yoga dersinde neler olmalı ?

Başlarken gevşeme anda odaklanma, nefes çalışması, ısınma hareketleri, asanalar, nefes, gevşeme pozisyonu.

Klasik surya namaskar, 12 hareketten oluşan bir seridir. Bu seri bedeni tümüyle çalıştırır ve her yöne esnetir, aynı zamanda gerek fiziksel gerekse ruhsal olarak rahatlıcı dengeleyici hareketler bütünüdür.